top of page

יחסי ציבור - הרבה יותר מפרסום חינם

 

בוא ונסכים קודם כל שאומנם והגישה כיום היא הרבה יותר מפוקחת כלפי העיתונים ואנחנו לא בהחלט תמיד חושבים שכל מה שכתוב במדיה הוא נכון, אין ספק שעדיין (וכנראה לתמיד) העיתונות תופסת מקום של כבוד בהעשרת ידיעותינו בתחומים מגוונים כמו: אקטואליה, פנאי, זוגיות, כספים ועוד.

 

כשאנו באים להבין את נושא יחסי הציבור, קודם כל חשוב להבין את ההבדל בינם ובין פרסום: בעוד שבעבור פרסום אתה רוכש שטח פרסום במדיה, ומכניס לשם כל מסר שעולה על רוחך, יחסי ציבור משתמשים באותה מדיה, אך בצד העיתונאי, בידיעות חדשותיות ובאייטמים שיש בהם עניין לציבור הרחב או לאותו מגזר שאליו המדיה הספציפית הזאת מכוונת. זהו ההבדל והוא כמובן משמעותי.

 

הרבה בעלי עסקים מעוניינים ביחסי ציבור לעסק שלהם כי הם מאמינים שזה "פרסום בחינם": מספר כתבות בעיתון זה או אחר וכיוצא בזה. זאת תפיסה מוטעית וחסרה שמפספסת את הפוטנציאל העצום הגלום ביחסי ציבור. האמת היא שיחסי ציבור יכולים לעשות הרבה יותר בשביל העסק שלך. אם הם נעשים טוב, יחסי הציבור שלך יכולים לפתוח לך דלתות ללקוחות, יכולים להגן עלייך מהתקפות ויכולים לעזור לך למכור בקלות רבה יותר. מדוע?

כאשר יחסי הציבור נעשים טוב, הלקוח הפוטנציאלי שלך כבר מכיר אותך עוד לפני שנפגשתם, וחושב עלייך טובות. כאשר אתה מבקש לקבוע פגישה, אתה תישמע "כן, שמעתי עליכם" והדלת תיפתח ביתר קלות, ויהיה לך קל יותר להיכנס. אתה מקבל גושפנקה לעסק שלך וקבלה גדולה יותר למוצרים שלך. עדיין תצטרך לדעת איך למכור את המוצר שלך, אך זה הרבה יותר קל כאשר יש יחסי ציבור טובים.

 

יחסי ציבור אינם מסובכים, כאשר מבינים איך לעשות זאת.

 

 

אוקי, אז איך עושים את זה?

 

1. החוכמה היא למצוא ידיעות שמכילות את אותם מרכיבים שמעניינים את הכתבים, שגורמים להם לפרסם ידיעות וכתבות. ישנם מספר אלמנטים ספציפיים שמעניינים את הכתב ויש לוודא שהם נמצאים בכתבות שלכם.

 

2. גורם נוסף וחשוב מאין כמוהו בפרסום כתבה היא הקישור האקטואלי שלה. לדוגמא, אם התפרץ הר געש, נאמר באייסלנד, אם ביקרתי באייסלנד ויש לי רשמים ממנה, תמונות, סיפורים פיקנטיים ועוד, הכתבה שלי תקבל בזמנים אלה במה טובה יותר מאשר בימים אחרים.

 

3. נקודה חשובה נוספת היא לתת כמה שיותר ערך מוסף – תוכן מקצועי אמיתי ומעניין שעוזר לקוראים הוא מאוד בעל ערך עבור כתב. גם טיפים טובים ויעילים בתחומים שונים ימצאו מועילים ויכנסו למהדורה הבאה.

 

4. אל תשאף להתפרסם רק בעיתונים הארציים. ישנם מגזינים מקצועיים רבים שיש להם חוג קוראים של עשרות ומאות אלפים, ומאחר ואלו אנשי מקצוע בתחום שלך, הרבה פעמים החשיפה שם תעשה לך שירות טוב יותר ומדוייק יותר מאשר במקומות אחרים.

 

5. כדי לוודא שהכתבה שלך תפורסם, נסח אותה ככתבה מוגמרת. בדוק פיסוק ושגיאות כתיב. ראה שהשפה ברורה והיא מתקשרת בצורה טובה. וודא שהיא מעניינת מספיק ולא משעממת. לאחר מכן שלח אותה לכתבים.

 

6. לאחר שכתבה מפורסמת, כדאי למנף אותה ולגרום לה להגיע אף יותר רחוק, ולשלוח קישור לתקייה המרכזית שלך ולמספר רב של לקוחות פוטנציאלים, אשר יכול להיות שהתלבטו האם לעבוד איתך או לא, והכתבה הזאת היא שעזרה להם "לסגור את הפלומבה" ולהחליט לעבוד איתך.

 

 

האם אני חייב לשכור את שירותיו של יחצ"ן?

 

בעוד שיחצנים הם כמובן מקצוענים שיודעים את עבודתם היטב ומקושרים למדיה, ראיתי בעלי עסקים רבים, שאחרי שהבינו חוקים בסיסיים אלו בקשר למדיה, הצליחו להכניס אייטמים שקשורים בהם ובמוצריהם למדיות השונות.

 

בעידן של האינטרנט הרבה מאוד מידע קיים, ניתן להשיג את הטלפונים והמיילים של הכתבים השונים, ולשלוח אליהם כתבות. כמו כל דבר בחיים, יחסי ציבור הם עניין של ידע, תעוזה ואמונה.

 

אם קראת את המאמר עד הסוף, זה כנראה מעניין אותך ואתה רואה את הערך של זה בפעילות שלך. אנו ממליצים בשלב זה ליצור קשר לתאם פגישה.

bottom of page