top of page

בעיות כוח אדם שבגללן אתה עובד קשה מידי ולא מרוויח מספיק

 

קצת מצחיק שרוב בעלי עסקים מסכימים שהדבר החשוב ביותר בעסק זה שיווק.

שיווק באמת מאוד חשוב לעסק, אך ישנו דבר חשוב יותר אשר יכול להיקרא ה'יסודות האמיתיים בעסק'.

אני מדברת על כוח אדם.

עובד נאמן, פרודוקטיבי, מקצועי, מיומן, בעל רצון טוב הוא מכרה זהב לעסק.

אדם טוב ומוכשר בתפקיד המנכ"ל ינהיג את העסק לשגשוג, גם אם אתה, בעל עסק יקר, חולה, בחו"ל עם המשפחה או רוצה פשוט זמן פנוי לפרויקטים אחרים.

כוח אדם טוב יכול להרים את העסק שלך לשמיים או להפיל לך אותו לאפר, יכול לגרום לך לעבוד קשה מידי ולא להרוויח כלום (ואפילו לצבור חובות) או לתת לך את הרווחה הכלכלית שאתה רוצה.

אדם נאמן וחכם יהיה ער לכל דבר בעסק ותמיד ידווח או יטפל במצבים בעייתיים או ינסה למנוע אותם.


אז מה קורה בעצם שאנו מקבלים אנשים אנמיים וחסרי יוזמה שמחכים למשכורת ומאיימים בתביעות על כל גרוש? איך זה שאתה מבזבז כסף על הבטחות סרק שלהם לפני שאתה מגלה את "פרצופם האמיתי"?

למה אתה צריך להשגיח מהבוקר עד הלילה כדי שעבודה תזרום?

 

ישנן 5 טעויות נפוצות שבעל העסק יכול לעשות בנוגע לניהול כוח אדם:

 

1. לא לשכור כוח אדם כדי להתרחב.

 

כן! זאת הסיבה למה עסקים נשארים קטנים. הפחד או הניסיון הכושל לשכור אנשים ולקדם את העסק. אני יודעת שבגין הטעויות המפורטות מטה עסקים מקטינים את הפעילות שלהם או מחליטים להיות קטנים. הבעיה היא ששום דבר לא יכול להישאר סטטי מבלי להתחיל לרדת. המחירים והמיסים רק עולים והתחרות רק גדלה. כך בקרוב מאוד תמצא את עצמך מתחיל להפסיד או להיכנס לסכנה.

 

2. לשכור נבל לעבודה.

 

לא זיהית שנתת אמון לאדם לא ישר. כן, ישנם 20% כאלה במין האנושי. לא נורא, 80% הם על הכיפאק. ישנה דרך פשוטה לזהות אותם. אנו מאתרים אותם בקלות.

 

כדי לטפל במצב כזה אתה חייב למדוד את התפוקה של אדם כזה. פשוט תתבונן מה בדיוק הוא מייצר ובאיזה כמות. כך תוכל לגלות מהר יותר שיש לך בעסק אדם כזה. בדרך כלל שתנסה לדבר איתו על כך שהוא לא מייצר או לא מייצר מספיק הוא לא יתבייש בכך. ישנם עוד כמה כלים מקצועיים בהם אנו נעזרים כדי לנקות עסקים מאנשים כאלה או להיזהר מלקחת אותם בתור עובדים, לקוחות, שותפים. 

 

3. לשכור אדם לא אחראי.

 

אדם לא אחראי יתייחס באדישות לעבודתו. אתה מבין, הוא עושה טובה שהוא עושה משהו בשבילך בשכר "מינימלי" שכזה. הוא בדרך כלל יאשים אותך ואחרים בתפקוד לקוי שלו.

 

4. לשכור אדם טוב ולא לדאוג לקליטה נכונה לעבודה.

 

אז היה לך מזל ומצאת אדם טוב לתפקיד. אמרת לו שהוא יתקבל והתכוונת שהוא יעשה דברים מסוימים בתפקידו וחשבת שהוא אמור לדעת זאת אך לא דאגת להסביר בצורה ברורה מה נדרש, באיזה צורה, כמה, מתי ולמה. פשוט הנחת שהוא "אמור לדעת לבד" או "כל אידיוט יודע" או "אני לא שאלתי, פשוט עשיתי". שכחת שהם זה לא אתה, וגם אף אחד לא באמת יודע מה אתה באמת מצפה בלי שתאמר את זה בברור. היית עסוק מלבדוק האם העובד שלך באמת עבר על כל הדברים הבסיסיים בעסק והבין אותם טוב. כמו לדוגמה הוא הבין מה הדרך הטובה ביותר לתקשר אתך. אולי אתה לא עונה לטלפונים אבל כן בודק מיילים לעיתים קרובות יותר. במקרה הזה אתה מתחיל לגלות חוסר שביעות רצון והעובד שלך פשוט נעשה יותר ויותר מבולבל.. די טרגי, כי בסוף שניכם מפסידים.

 

5. ריבוי מנהלים.

 

לקחת אדם שמח וטוב לב ולא הודעת לו מי בדיוק המנהל שלו. אם חלילה ויש לך שותף - בכלל הרגת אותו. כדי שאדם יוכל להישאר שפוי ופרודוקטיבי בתפקיד צריך להיות לו מנהל אחד! אחד וידוע. ולא כל היום הוראות סוטרות וקונפליקטים. קשה מאוד לרקוד על 2 חתונות או יותר. זאת הדרך הבטוחה לגרום לכל אדם נורמלי לברוח מהעסק.

 

אנו ברועי קיש יועצים מגייסים, מראיינים, בוחנים, ומדריכים לתפקיד אנשים טובים לתפקידים בעסקים של הלקוחות שלנו. ישנה דרך מדויקת שמאפשרת לאתר אנשים טובים ולעזור להם להצליח לייצר עבורך ולקדם את העסק לקראת גבהים חדשים. אנו יודעים ליצור אווירה של עבודה וזרימה חיובית בעסק. זה כן אפשרי אם יודעים איך.

הכותבת קסניה קיש, הינה סמנכ"לית מכירות ויועצת עיסקית בכירה.

bottom of page